Czy pandemia otworzyła Polaków na nowe technologie?

Pandemia COVID-19 niespodziewanie oraz gwałtownie zmieniła nasze życie na wielu polach. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest szersze i częstsze korzystanie przez Polaków z nowych technologii. Naukowcy zainteresowali się zagadnieniem także pod kątem tego, czy taka tendencja okaże się stała, czy raczej po zakończeniu pandemii otwartość na nowoczesne technologie osłabnie.

Badania wykazują, że duże grono użytkowników zaakceptowało podstawowe rozwiązania technologiczne, umożliwiające nauczanie on-line, pracę zdalną czy telefoniczne porady lekarskie - w stosunku procentowym (wg analiz ekspertów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Gdańskiej oraz Blue Media): 65 proc. respondentów wykazało dostęp do zdalnych usług medycznych, 60 proc. miało możliwość wykonywania zdalnie swojej pracy. Niemal trzykrotnie częściej niż przed pandemią Polacy wybierają obecnie płatności elektroniczne, niż płatność za pobraniem.
Co prawda w czasie pandemii wzrosła tolerancja dla rozwiązań bardziej innowacyjnych lub zaawansowanych technologicznie, jak np. urządzenia umożliwiające naszą lokalizację dla celów medycznych, technologie służące diagnozowaniu zdalnemu, lecz zarazem ankietowani wyraźnie deklarują, że po zakończeniu epidemii nie byliby już tak skłonni korzystać z tego typu rozwiązań.

Szczególnie dotkliwie pandemia odbiła się na dzieciach w wieku szkolnym, które znalazły się w całkowicie nowej rzeczywistości wielotygodniowych lockdownów, wymuszonej przez nie nauki zdalnej oraz izolacji od grupy rówieśników. W okolicznościach ciągłego mutowania wirusa COVID, pojawienia się właśnie najnowszego wariantu Omikron, ponownie rozgorzała dyskusja, czy szkoły należy okresowo zamykać, przywracając naukę zdalną, czy koszt edukacyjny, a przede wszystkim psychologiczny tego jest zbyt wysoki.

Czy pandemia uzmysłowiła nam zatem, że przyszłość edukacji związana jest nierozerwalnie z nowoczesnymi technologiami?

Niewątpliwie nauka on-line daleka jest od doskonałości, trudno jednak po pandemicznych doświadczeniach wyobrazić sobie szkołę pozbawioną tej opcji. Już przed pandemią odczuwalne było, że edukacja za bardzo opiera się na konieczności przyswajania dużych partii materiału w sposób niemal całkowicie odtwórczy. Zdaniem specjalistów zadania technologii w obszarze nauczania coraz intensywniej będą się koncentrować na personalizowaniu procesu nauki. Bardziej zindywidualizowany program nauczania pozwoli zdefiniować i uwolnić osobisty potencjał konkretnego ucznia, zlokalizować jego ewentualne problemy i udzielić w nich wsparcia. Niezwykle ważne stało się kładzenie nacisku na rozwijanie umiejętności miękkich, łatwości komunikacji oraz współpracy w grupie. Niemniej potrzebne jest odciążenie nauczycieli za pomocą technologii oraz stałe podnoszenie ich kwalifikacji.

Według naukowców należy się również skupić na najbardziej optymalnym wykorzystaniu istniejących rozwiązań technologicznych. Już teraz mogą one sprawiać, że uczeń przyswaja wiedzę poprzez zabawę, rozwijając kreatywność oraz umiejętności pracy w zespole.
Doskonałym przykładem technologicznej odpowiedzi na to zapotrzebowanie są tablice multimedialne dla szkół. Dzięki opcji dotykowej, możliwości połączenia tablicy z dowolnym komputerem oraz projektorem multimedialnym, tradycyjna lekcja staje się przeżyciem zupełnie nowej jakości. Bogate oprogramowanie tablic multimedialnych, zastosowane w szkole, ułatwia opracowanie materiału i przeprowadzenie zajęć w ciekawy, dostosowany do preferencji nauczyciela oraz uczniów sposób. Do najlepszych wyborów dla szkół należy monitor interaktywny 65 cali. Świetnie sprawdza się zarówno podczas tradycyjnie przeprowadzanej lekcji, jak i pracy zdalnej. Monitory interaktywne wspomagają szkoły w rozwijaniu ich infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Przed polskim szkolnictwem i społeczeństwem stoi trudne zadanie pchnięcia nauczania na nowoczesne tory, dlatego dobrze, że mimo wykazanych w badaniach obaw Polaków przed najnowocześniejszą technologią, stopniowo uczymy się dostrzegać w niej naszego sprzymierzeńca.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
523076220
Sklep internetowy od home.pl