Edukacja w mediach społecznościowych

Media społecznościowe to najczęściej odwiedzane platformy na świecie. Facebook, Instagram, TikTok i Twitter liczą codziennie miliardy odwiedzin. Największą grupę korzystającą z tych aplikacji stanowią nastolatkowie i dzieci. Na pierwszy rzut oka wiele z tych stron wcale nie kojarzy się z pojęciem edukacji. Wbrew pozorom często trafić można na profile osób uczących swoich obserwatorów przez zabawę. Odpowiednio podana wiedza szerzy się niezwykle szybko.

Facebook

Portal pierwotnie utworzony został w celu pozostania w stałym kontakcie ze znajomymi. Dodawanie i komentowanie udostępnianych treści pozwala na pokazywanie codzienności i wyrażanie opinii. Popularnym zabiegiem stało się tworzenie grup tematycznych na Facebook’u. Takie działanie zrzesza wszystkich zainteresowanych bądź bezpośrednio związanych z danym tematem. Świetny przykład stanowi tworzenie grup klasowych, do których dostęp mogą mieć jedynie konkretni uczniowie. Zespół pozwala na szybsze publikowanie i rozpowszechnianie treści, jak informacji o sprawdzianach, udostępnianie plików np. prezentacji multimedialnych czy robienie ankiet. Każdy z uczestników ma takie sama prawa i możliwości, co z kolei tworzy wyrównane środowisko. Dodatkowo, Facebook umożliwia tworzenie grupowych konwersacji, na który w jeszcze szybszy sposób członkowie mogą się ze sobą porozumiewać. Klasowe lub przedmiotowe konwersacje to świetny sposób na pozostanie w kontakcie zarówno z uczniami, jak i nauczycielami.

Instagram

Platforma opiera się na udostępnianiu, komentowaniu i polubieniu zdjęć. Tutaj, głównie tworzone są profile tematyczne. Często spotkać można konta poświęcone hobby lub wykonywanej pracy. Takie profile prowadzone są przez fascynatów danych dziedzin, którzy chętnie i w przystępny sposób dzielą się posiadaną wiedzą. Obecne są także konta prowadzone przez nauczycieli, którzy zamieszczają tam materiały przydatne podczas nauki danych zagadnień. Dodatkowo, profil na Instagramie można potraktować jak bloga. Każdy dodawany post opisywałby interesującą obserwatorów kwestię oraz zawierał przydatne instrukcje lub wskazówki.

TikTok

Aplikacja polega na publikowaniu ograniczonych czasowo filmików. Treści mogą dotyczyć życia codziennego, kreowanej przez siebie postaci czy przedstawiać filmiki dotyczące faktów lub interesujących historii. Wiele osób swój content opiera także o aktywność fizyczną zrzeszając rzesze zainteresowanych sportem lub chcących zmienić coś w sobie. Na TikToku znaleźć można specjalistów z niemal każdej kategorii - od mechaników przedstawiających sposoby radzenia sobie z usterkami, przez kosmetologów pomagających radzić sobie z problemami cery, aż po naukowców. Popularnym tematem jest też nauka inwestowania i mądrego dysponowania środkami materialnymi. Wiele osób zamieszcza także filmiki tłumaczące dane zjawiska naukowe czy streszczenia lektur. Platforma jest świetnym miejscem edukowania tłumnych użytkowników. Udostępniane treści w bardzo łatwy sposób trafiają do dzieci i młodzieży. Fakt wprowadzania takich działań na popularnej aplikacji ułatwia zapamiętywanie i korzystanie z nabytej wiedzy.

Twitter

Tutaj publikowane są wszelkie wpisy informacyjne. Kanał często użytkowany jest jako pośrednik pomiędzy politykami celebrytami i wszelkimi organizacjami a społeczeństwem. Portal często wykorzystywany jest w podobny sposób co forum informacyjne. Posty (tweety) mają ograniczoną ilość znaków, jednak ich pojemność pozwala na wyrażenie swojej opinii lub przekazanie wiadomości szerszemu gronu. Często natrafić można na konta zajmujące się publikowaniem wyłącznie ciekawostek i faktów historycznych, astrofizycznych, językowych czy też sposobów dysponowania czasem lub metodami nauki. Łatwa dostępność wiedzy zwiększa zainteresowanie i przyswajalność, dzięki czemu więcej wartościowych informacji zostaje w pamięci.

Media społecznościowe są świetnym narzędziem pomagającym w edukowaniu dzieci i młodzieży. Informacje publikowane na dobrze im znanych stronach internetowych i aplikacjach ułatwiają zapamiętywanie. Dodatkowo, korzystanie z tego typu rozwiązań pozwala trafić do dużo większej społeczności niż klasa czy nawet szkoła.

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
523076220
Sklep internetowy od home.pl