Roboty edukacyjne - nauka przez zabawę

W szkołach coraz częściej wykorzystywane są nowoczesne technologie, mające na celu urozmaicić lekcje i zachęcić uczniów do nauki. Można spotkać się między innymi z zajęciami dodatkowymi, które omawiają podstawy informatyki i programowania. Nierzadko zdarza się, że sale, w których odbywają się te zajęcia, wyposażone są nie tylko w nowoczesne komputery, lecz także w różne zestawy robotów edukacyjnych. Można je spotkać nie tylko szkołach technicznych o specjalistycznych profilach, lecz także wśród młodszych uczniów szkół podstawowych.

robot edukacyjny

Czym są roboty edukacyjne?

Roboty edukacyjne to zestawy, dzięki którym uczniowie poprzez zabawę mogą poznać podstawy programowania oraz robotyki. Urządzenia te mogą być mniej lub bardziej interaktywne. Niektóre z nich są gotowym produktem, inne umożliwiają budowę robota od podstaw, wykorzystując w tym celu różne elementy, łączenia, klocki, a także elementy automatyki typu zasilanie, komputer i inne części. W zależności od modelu i zestawu umożliwiają one tworzenie wielu różnych konfiguracji – od tworzenia pojazdów omijających przeszkody, poruszających się po określonej trasie, czy podnoszenie przedmiotów, po bardziej zaawansowane akcje. Wiele z nich wyposażonych jest w różne czujniki, umożliwiające aktywowanie robota różnymi impulsami, jak światło, dotyk, czy głos. Aby wprawić robota w ruch, uczniowie muszą przygotować odpowiedni program, wykorzystując w tym celu różne języki programowania lub prostsze, schematyczne metody w przypadku dzieci szkół podstawowych.

Na rynku dostępne są różne rodzaje robotów edukacyjnych. Szeroki wybór umożliwia wybór urządzenia idealnie dopasowanego do zamierzonych celów. Dla przykładu - robot edukacyjny dla dzieci zaprogramowany według programu nauczania STEM to gadżet idealny dla maluchów, które dopiero poznają otaczający je świat. Tego typu zabawki nie tylko bawią, ale też przedstawiają różne ciekawe zjawiska chemiczno-fizyczne. Twórczym dzieciom natomiast do gustu przypadnie edukacyjny robot artystyczny. Taki mały towarzysz zabaw może posługiwać się kredkami i tworzyć nimi proste rysunki. Z kolei interaktywny robot edukacyjne wspierający naukę programowania zainteresuje każdego przyszłego informatyka.

Roboty edukacyjne – dla kogo?

Choć coraz częściej można je spotkać w szkołach, roboty edukacyjne mogą okazać się także udanym prezentem na święta, czy pierwszą komunię. Na rynku można znaleźć różne roboty edukacyjne, dla dzieci w każdym wieku – niektóre mniej, inne bardziej skomplikowane. Dzięki temu dziecko stopniowo może się wdrażać w świat programowania i automatyki. Roboty edukacyjne bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się w szkołach – zarówno podstawowych, jak i średnich, a ich bardziej skomplikowane i wymagające wersje można spotkać także w szkołach wyższych. Wśród młodszych dzieci służą przede wszystkim nauce podstaw i zasad programowania, z kolei młodzież poznaje dzięki nim popularne języki programowania, które powszechnie wykorzystywane są na przykład w branżach automatyki i robotyki, a także informatycznych.

Oczywiście po roboty edukacyjne mogą sięgać nie tylko dzieci. Tego typu gadżet to również świetne rozwiązanie dla studentów lub innych osób, które chcą zgłębić tajniki robotyki i elektroniki. Roboty edukacyjne do programowania mają bowiem znacznie korzystniejsze ceny, niż modele zaprojektowane z myślą o osobach dorosłych. Zainwestowanie w tego typu gadżet to budżetowy sposób na praktyczną naukę podstaw robotyki i programowania.

Jakie korzyści przynoszą roboty edukacyjne dla szkół?

Roboty wpływają pozytywnie na rozwój dziecka w każdym wieku. Ich stworzenie wymaga kreatywnego działania, logicznego myślenia, rozumowania przyczynowo – skutkowego. Pierwszym etapem pracy z robotem edukacyjnym jest często jego budowa, która naucza podstaw mechaniki i często elektroniki. Dziecko musi zdecydować, w jakie elementy robot musi być wyposażony. Będzie to na przykład zasilanie, lub koła, a także dodatkowe części, jakie muszą się w nim znaleźć, by mógł pełnić powierzone zadanie, jak wszelkiego rodzaju czujniki. Już sam etap budowania robota sprawia, że dziecko rozwija swoją kreatywność i uczy się podstawowych zasad robotyki. Kolejnym etapem jest oczywiście programowanie urządzenia do wykonywania różnych akcji. W zależności od modelu, do programowania mogą być wykorzystywane różne metody – w tym uproszczone schematy blokowe oraz specjalistyczne języki programowania. Podstawowe konfiguracje często są dość łatwe do opanowania, co zachęca dziecko do dalszego eksperymentowania i programowania coraz to bardziej złożonych zadań dla robota. Takie zajęcie nie tylko poszerza horyzonty, jeśli chodzi o programowanie, lecz także jest doskonałym ćwiczeniem logicznego myślenia i rozumowania przyczynowo – skutkowego. Roboty edukacyjne dla dzieci przyczyniają się więc do rozwoju wielu różnych umiejętności, motoryki małej i dużej, a także zdolności samodzielnego rozwiązywania problemów.

Roboty w edukacji - sposób na uatrakcyjnienie nauki

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji niesie ze sobą niewątpliwie wiele korzyści. Główną ich zaletą jest na pewno zachęcenie dzieci i młodzieży do nauki, eksperymentowania i poznawania świata. Urządzenia dostępne są w wielu różnych wariantach, różniących się stopniem skomplikowania, wykorzystaną technologią, czy oprogramowaniem, dzięki czemu z łatwością można znaleźć roboty zarówno dla młodszych uczniów szkół podstawowych, jak i nieco bardziej zaawansowanej młodzieży w szkołach średnich i wyższych.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
523076220
Sklep internetowy Shoper.pl