Szeroko pojęta sztuczna inteligencja na dobre zagościła w życiu każdego z nas. Można założyć, że pojęcie świadomości w XXI wieku posiada znaczenie wewnętrzne, zewnętrzne oraz już wirtualne. Jako że świat nieustannie gna w stronę digitalizacji, wiele osób może zastanawiać się, jaki wpływ na edukację będzie miała technologia. Czy sztuczna inteligencja przyczyni się do rozwoju edukacji, czy ją ograniczy? Przekonajmy się!
Algorytmy - rozwój czy destrukcja edukacji?
Sztuczna Inteligencja (SI), znana również jako AI (artificial intelligence) stworzyła nową skalę wyzwań, z którą nikt wcześniej na świecie nie musiał się mierzyć. Zwrot „porozumieć się z maszynami” mógł jedynie dotyczyć sytuacji w filmach. Okazuje się jednak, że powyższe określenie nie jest wyimaginowanym hasłem reklamowym. Profesja nauczyciela i edukatora zalicza się do kluczowych zawodów, które będą rzutowały na późniejszy rozwój danego społeczeństwa - dlatego mocne przewartościowanie priorytetów oraz skupienie się na tym sektorze jest jak najbardziej wskazane. Tablice interaktywne w połączeniu ze sztuczną inteligencją są jednym z tych rozwiązań, które zmieniają oblicze dzisiejszej edukacji.
SI może pomóc nauczycielom zmienić kierunek nauczania poprzez przejście do zindywidualizowanej nauki, w której wykorzystać można m.in. interaktywny ekran dotykowy w celu wydobycia osobistych predyspozycji już we wczesnym wieku podopiecznego. Jest to też spora szansa dla dzieci z niepełnosprawnością, ponieważ tablica multimedialna przy pomocy wykładowcy bądź opiekuna pozwoli na odpowiednie dopasowanie systemu edukacyjnego, a także na adekwatną informację zwrotną przy aktualnym poziomie potrzeb ucznia. Jednak samo AI to nie wszystko. Wyzwaniem okazuje się niedobór nauczycieli, którzy mogliby wykorzystywać np. monitory interaktywne w celu wydobycia indywidualnego potencjału każdego ucznia bądź studenta, co mogłoby przyczynić się do stworzenia czegoś zupełnie nowatorskiego poprzez połączenie interdyscyplinarnych talentów.
Aby rozwój młodych pokoleń przebiegał w innowacyjny sposób, konieczna jest zmiana w sposobie, w jaki kształci się ludzi. Tworzenie uniwersalnych systemów edukacyjnych oraz planów zajęć wpływa negatywnie zarówno na dzieci, które wyróżniają się ponadprzeciętnymi zdolnościami, jak i uczniów mających problemy z przyswajaniem wiedzy na tym samym poziomie. Z kolei niedobór nauczycieli oraz brak odpowiednich systemów utrudnia obecnym edukatorom przeprowadzenie spersonalizowanych zajęć z wykorzystaniem chociażby monitorów interaktywnych. Dlatego przy usprawnianiu procesów edukacyjnych z pomocą przychodzą zastosowania oparte na algorytmach AI.