Robotyka w szkołach - na czym polega i jakie są jej plusy?
Robotyka w szkołach - na czym polega i jakie są jej plusy?

Czasy zmieniają się wyjątkowo szybko. Szkoły również muszą dostosowywać swój program nauczania nowych technologii. Umiejętności takie, jak programowanie i kodowanie są niezwykle przyszłościowe, dlatego warto je rozwijać już na poziomie edukacji wczesnoszkolnej.  Mechanika, automatyka i informatyka - połączenie tych trzech dziedzin to właśnie robotyka. Temat wprowadzenia jej do programu edukacji w szkołach podstawowych jednak budzi pewne kontrowersje. Dlatego w dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, dlaczego zajęcia z robotyki w szkole są przydatne i na czym dokładnie polegają.

Dlaczego powinny odbywać się zajęcia z robotyki?

Z natury ludzie często opierają się zmianom. Nowe oznacza dla nich nieznane, a po co przecież zmieniać coś, co jest uważane za dobre. Niestety, zmiany są nieuchronne. Rodzice mogą obawiać się, że przedmioty takie jak programowanie, kodowanie czy właśnie robotyka to zbyt trudne zagadnienia dla uczniów  pierwszych klasach podstawówki. Jednak ważne jest to, aby uczyć najmłodszych obejścia z nowoczesnymi technologiami. Takie zajęcia pozwolą im zbudować solidną podstawę, którą będą mogli rozwijać w kolejnych etapach swojej edukacji. Co ważniejsze, dzieci uczą się materiału dostosowanego do ich wieku tak, jak lubią, czyli poprzez zabawę. Nie ma więc powodu do obaw, że program będzie dla nich zbyt trudny i niezrozumiały. Pod kierunkiem odpowiedniego nauczyciela będą mogły one nie tylko zrozumieć podstawowe zagadnienia i poznać nowe rzeczy, ale także rozwijać cenne umiejętności, które przydadzą im się w przyszłości. 

Co uczniowie zyskują dzięki robotyce w szkole?

Zajęcia z robotyki - oprócz podstawowej wiedzy w tym zakresie - pozwalają także rozwijać ważne umiejętności umysłowe przydatne w każdej innej dziedzinie. Nie polegają one tylko i wyłącznie na przekazywaniu teoretycznej wiedzy, ale także pozwalają na praktyczne ćwiczenia. Myślenie przyczynowo-skutkowe, kreatywność i logiczne rozumowanie to tylko niektóre z kształtowanych kompetencji. 

Jak już wspomniano, obcowanie z nowoczesną technologią jest wyjątkowo istotne w przygotowywaniu się do funkcjonowania w dzisiejszej rzeczywistości. Zamysł jest taki, żeby uczniowie nauczyli się w praktyczny sposób używać urządzeń technicznych.  Dlaczego jest to takie ważne? Na wprowadzenie nowych programów bazujących na technologiach wpływa w dużej mierze dynamicznie zmieniający się rynek pracy. Cześć zawodów przestaje być potrzebna i odchodzi w niepamięć. Jednak w ich miejsce wchodzą nowe profesje, ściśle związane z nowoczesnymi technologiami. To właśnie ze względu na te zawody przyszłości należy wprowadzać do szkół nowe programy, które skutecznie przygotują uczniów na czekające na nich w przyszłości propozycje na rynku pracy. 

robot

Na czym polegają zajęcia z robotyki?

W zależności od szkoły, programy mogą nieznacznie różnić się od siebie. Jednak zamysł jest taki, by dzieci były zapoznane z podstawowymi pojęciami, takimi jak robotyka, roboty, czujniki, silniki czy algorytmy. Dostępnych jest wiele zgodnych z podstawą programową zestawów, które szkoły wykorzystują podczas swoich lekcji. Aplikacje i rozwiązania wizualne, zestawy do samodzielnego montażu, roboty edukacyjne, pakiety konstrukcyjne - opcji do wyboru na zajęcia jest naprawdę dużo. Uczniowie mogą pracować w grupach, co wpływa pozytywnie na kształtowanie umiejętności społecznych. Jednak o zakupie poszczególnych zestawów głównie decyduje budżet, który niekiedy potrafi być nieco okrojony. Każda propozycja interaktywna pozwalająca uczniom w ciekawy sposób uzyskać praktyczną wiedzę jest odpowiednia. Oczywiście bardzo ważny jest też nauczyciel, który sprawi, że lekcje obudzą zapał do nauki w uczniach. Wiedza to jedno, ale liczy się także pasja i odpowiednie podejście. Na prawidłowe przekazywanie dzieci wpływa także liczba dzieci w danej grupie. Ciężko jest bowiem odpowiedzieć na pytania każdego, jeśli w klasie znajduje się ponad dwadzieścia osób. Im mniejsza grupa, tym nauczyciel bardziej indywidualnie może podejść do każdego ucznia.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
523076220
Sklep internetowy od home.pl