Jak efektywnie wykorzystać tablicę multimedialną w szkole?
Jak efektywnie wykorzystać tablicę multimedialną w szkole?

interaktywna tablica Wprowadzenie do szkół nowoczesnych technologii to konieczny krok w stronę innowacji i nowoczesności w edukacji. Stare, dotąd stosowane metody nauczania nie były wystarczające. Świat stale się zmienia i to w zawrotnym tempie, dlatego trzeba iść z duchem czasu, by skutecznie przygotować dzieci do funkcjonowania w nim. Nauczyciele przyzwyczajeni do tradycyjnych tablic kredowych i książek mogą napotykać trudności w wykorzystaniu pełnego potencjału nowych klasowych urządzeń. Dzisiaj wytłumaczymy, jak pracować z tablicą multimedialną w szkole w taki sposób, aby zajęcia były jak najbardziej efektywne.

Zapoznaj się ze sprzętem

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że pierwszym krokiem w celu zwiększenia efektywności zajęć jest zapoznanie się ze sprzętem, z którym będzie się pracować. Nie chodzi tu jednak tylko o włączenie funkcji pisania. Tablice multimedialne dla szkół mają o wiele więcej zastosowań i szkoda by było tego nie wykorzystać. Aby je poznać, trzeba przede wszystkim dokładnie zapoznać się z oprogramowaniem i wszystkimi funkcjami danego sprzętu, w tym oczywiście także samego komputera. Dobrze jest korzystać ze szkoleń z zakresu posługiwania się nowymi rozwiązaniami technologicznymi oraz produktywnego używania ich podczas lekcji. Warto postawić także na wsparcie i wzajemną pomoc ze strony rady pedagogicznej i innych nauczycieli. Wymiana doświadczeń otwiera umysł na nowe, przedtem nawet nierozważane możliwości.

Korzystaj z programów i aplikacji

Wiedza teoretyczna to jedno - wprowadzenie jej w życie to już inna kwestia. Z pomocą z pewnością przyjdą tu specjalne programy multimedialne do monitorów i tablic interaktywnych. Istnieje wiele różnych interesujących pomocy naukowych, które pomogą urozmaicić lekcje z każdego przedmiotu. W internecie z łatwością można uzyskać dostęp do strony z materiałami dydaktycznymi, dedykowanymi dla tablic multimedialnych dla szkół. Dostępne są także specjalne aplikacje i gry - zarówno płatne, jak i darmowe - które zapewniają ciekawą formę uczenia się. Będą one w szczególności przydatne podczas nauki wczesnoszkolnej oraz w pracowniach językowych. Najskuteczniejszym sposobem na uczenie się języka obcego jest interakcja z nim, zwłaszcza, kiedy mowa o dzieciach w szkole podstawowej. Dlatego właśnie wykorzystanie gier i aplikacji jest takie przydatne.

Wprowadzanie takich pomocy nie jest wcale nowym konceptem. Gry i zabawy od dawna stanowiły część lekcji, jednak teraz dostęp do nich w cyfrowej wersji jest znacznie łatwiejszy. Mogą one być o wiele bardziej rozbudowane i efektywne, niż te tradycyjne formy nauczania.

Angażuj wszystkie zmysły

Tablice multimedialne w szkole dają możliwość aktywnej nauki, czyli bezpośredniej interakcji z materiałem. Warto więc wykorzystać właściwości oddziaływania na wszystkie zmysły uczniów. Używanie grafiki na przemian z dźwiękiem - np. podczas prezentacji - pozwala na lepsze przyswajanie i zapamiętywanie materiału. Podobnie jest z wykorzystaniem opcji przewijania, zakreślania, powielania. Dzięki nim uczniowie w pełni skupiają się na lekcji, ponieważ jest ona ciekawa i przyciąga ich uwagę. Jeśli oddziałuje się tylko na jeden zmysł, np. podczas monotonnego wykładu, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że uczeń szybko straci zainteresowanie i nie wyniesie z lekcji nic. Jeśli nie ma się pomysłu na samodzielne urozmaicanie lekcji, warto skorzystać z tych już opracowanych. Zawsze istnieje możliwość nagrywania, kopiowania i wysyłania materiałów, więc dlaczego by z niej nie skorzystać? Używanie gotowych pomocy edukacyjnych pozwala nauczycielom oszczędzić czas.

Prowadząc lekcje łatwo popaść w rutynę i zniechęcić się do próbowania nowych metod nauczania. Nie jest to jednak słuszne nastawienie. Ciągły rozwój jest ważny nie tylko dla uczniów, uczących się nowych rzeczy każdego dnia, ale także dla nauczycieli. Nie powinni oni zamykać się na nowoczesne rozwiązania, które mogą one być skuteczniejsze w nauczaniu niż dotychczasowe. Tablica multimedialna w szkole to wspaniałe urządzenie z wieloma funkcjami gotowymi do użycia w celach edukacyjnych.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
523076220
Sklep internetowy od home.pl