Jak wykorzystać nowe technologie w nauce języków obcych?

Jak wykorzystać nowe technologie w nauce języków obcych?

To, że warto się uczyć języków obcych, jest właściwie niepodważalne. Umiejętność swobodnego porozumiewania się z mieszkańcami innych krajów nie tylko jest ceniona przez pracodawców, ale także ma istotne znaczenie w kontekście podróży zagranicznych. W wielu szkołach, na kursach lub szkoleniach nauka opiera się na stosowanych od lat sposobach, polegających na uzupełnianiu kart pracy i słuchaniu wykładów prowadzonych przez nauczyciela. Na szczęście pojawiają się także alternatywne metody nauczania, które wykorzystują nowe technologie w celu większego zaangażowania ucznia. Na które z nich warto zwrócić uwagę i jak mogę one pomóc w nauczaniu? O tym w dzisiejszym artykule.

Blended learning - czym jest?

Rozwój technologiczny wymusza stosowanie nowych metod nauczania. Nowe narzędzia, które weszły obecnie do codziennego użytku, nadają się do poszerzania wiedzy nie tylko dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych. W tzw. blended learning do tradycyjnego sposobu nauczania włączone zostały technologie informacyjne i komunikacyjne. Nie oznacza to jednak, że spotkanie z nauczycielem nie ma tutaj żadnego znaczenia. Blended learning to organizacja uczenia, w której część nauczania w formie tradycyjnej zostaje zastąpiona różnymi aktywnościami online. Założenie tego sposobu nauki polega na przyswajaniu części materiału przy pomocy interaktywnych szkoleń, realizowanych na własną rękę w warunkach domowych. Z kolei w trakcie spotkań z nauczycielem uczeń szlifuje zdobyte umiejętności, ćwiczy wymowę i rozmawia z prowadzącym oraz innymi uczestnikami lekcji. Ten sposób nauczania pozwala na wykorzystanie różnego rodzaju platform edukacyjnych, pozwalających na lepsze zapamiętanie i przećwiczenie nowych zagadnień. Jest to bardzo wygodne w przypadku ćwiczeń związanych ze słuchaniem i pisaniem tekstów - obecność innych osób nie będzie powodowała stresu, a czas na wykonanie zadania nie będzie ograniczony.

Słuchanie podcastów jako sposób na naukę języka obcego

Słuchanie podcastów stało się popularne szczególnie wśród młodego pokolenia. Różnorodność tematyki sprawia, że każdy znajdzie coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Wśród podcastów znajdzie się także sporo tych poruszających naukę języka obcego. Ich główną zaletą jest to, że można ich słuchać w dowolnym miejscu, np. w trakcie jazdy autobusem lub sprzątania mieszkania. Dzięki regularnemu słuchaniu możliwa jest poprawa zdolności rozumienia ze słuchu i poznanie nowych słów. Popularne są również podcasty, pozwalające na naukę gramatyki, w których prowadzący na przykładach z życia codziennego - np. na podstawie urywków z wiadomości lub fragmentów filmów - prezentują przykłady zastosowania poszczególnych reguł gramatycznych. Dodatkową zaletą jest to, że do podcastów często dołączane są transkrypcje, pozwalające na śledzenie wypowiadanego tekstu.

Interaktywna nauka języka w szkole

Nauka przez zabawę nikogo nie powinna w dzisiejszych czasach zaskakiwać. Przedstawienie omawianych na lekcjach zagadnień w atrakcyjnej dla dziecka formie pozwala na łatwiejsze przyswajanie omawianego materiału. W szkołach coraz częściej wykorzystywane są monitory i tablice interaktywne, dzięki którym prowadzący może wyświetlać obrazy w wysokiej jakości, filmy lub interaktywne ćwiczenia. Liczne oprogramowania edukacyjne znacznie ułatwiają pracę nauczycielowi, który nie będzie musiał drukować i wręczać uczniom ćwiczeń w formie papierowej. Zaangażowanie wielu zmysłów sprawi, że uczniowie będą bardziej aktywni w trakcie w wykonywanych ćwiczeń. Dostępne są oprogramowania edukacyjne dopasowane do znajomości języka osób z nich korzystających. Rodzaje zadań będą więc się różnić w zależności od poziomu wiedzy i wieku uczniów.

Większość osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że obecne czasy wymagają wdrożenia zmodernizowanych sposobów nauki. Języki obce dają sporo możliwości nowoczesnego i ciekawego podejścia do tematu. Dzięki wykorzystaniu kreatywnych metod, uczniowie sami zauważają, jak przydatna jest ich znajomość i chętniej rozpoczynają naukę na własną rękę.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
523076220
window.customerPrivacy.onFunctionalConsentGranted(function () { })
Sklep internetowy Shoper.pl