Nowe technologie w edukacji wczesnoszkolnej

Dzieci już od najmłodszych lat mają dużą styczność z wszelkiego rodzaju nowoczesnymi technologiami. Większość uczniów klas I-III ma własnego smartfona, komputer czy konsolę. Stąd też nikogo nie dziwi, że nowości techniczne przenikają także do szkół. Placówki edukacyjne idą z duchem czasu i coraz częściej inwestują w zestawy interaktywne, mające pomóc łatwiej i przyjemniej przyswajać wiedzę. Rozwiązania te znacznie usprawniają pracę nauczycielowi, ale są także niezwykłą gratką dla dzieci, szczególnie tych na wczesnym etapie edukacji. Jednak każdy, kto przebywa często z najmłodszymi, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest utrzymać ich uwagę. Potrzebne są do tego specjalne środki, aktywizujące na wielu płaszczyznach i dopasowane do poziomu aktualnej wiedzy.

Zestawy interaktywne — nauka poprzez zabawę

Żaden z uczniów — a szczególnie w klasach I-III - nie będzie zainteresowany tematem, przedstawionym w nudny sposób. Siedzenie w ławkach z oczami wpatrzonymi w tablicę potrafi znużyć nawet piątkowego ucznia. Nauczyciele zmuszeni są więc do szukania rozwiązań na miarę dzisiejszych czasów. Jednym z nich jest wykorzystanie zestawów interaktywnych. W ich skład standardowo wchodzi dotykowa tablica oraz elementy dodatkowe, pozwalające wykorzystać w pełni jej potencjał — m.in. projektor, głośniki, kable i uchwyty niezbędne do montażu. Skład zestawu może się jednak różnić w zależności od ceny. Wspomniany wcześniej interaktywny ekran dotykowy umożliwia nauczycielowi wyświetlenie dowolnego tła — np. w kratkę czy linie — i pisanie po nim, bez konieczności posiadania kilku tablic. Dodatkowo możliwe jest wyświetlanie zdjęć, grafik, nagrań video oraz uruchomienie ćwiczeń interaktywnych. Aby mieć pewność, że uwaga uczniów zostanie utrzymana na dłużej, warto zaopatrzyć się w specjalne oprogramowanie edukacyjne dla szkół, stworzone do pracy na interaktywnym ekranie dotykowym. Sprawi to, że dzieci będą miały jeszcze więcej możliwości rozwoju swoich umiejętności z wykorzystaniem wielu zmysłów.

Oprogramowanie edukacyjne w klasach I-III

Możliwości dotyczące wyboru odpowiedniego oprogramowania są bardzo duże. W przypadku dzieci w klasach I-III należy postawić na program, w którym wiedza przekazywana jest poprzez zabawę. Takie oprogramowanie edukacyjne skupione jest na kształtowaniu umiejętności typowych dla dzieci w tym wieku, czyli głównie pisania, czytania i liczenia. Dzieci na etapie wczesnoszkolnym rozwijają się w różnym tempie, dlatego oprogramowanie posiada różne poziomy trudności tak, aby żadne dziecko nie czuło się pominięte i nie odstawało zbzestawy interaktywneyt mocno od rówieśników. Na tym etapie ważne jest także wprowadzenie ćwiczeń wspomagających koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową, orientację w przestrzeni oraz sprawność manualną. Bogactwo ćwiczeń sprawia, że możliwe jest zaktywizowanie uczniów i sprawienie, aby do nauki było wykorzystanych kilka zmysłów. Każdy ma bowiem swój indywidualny sposób uczenia się. Jednak to połączenie kilku zmysłów — np. dotyku, słuchu i wzroku — pozwala na uzyskanie najlepszych efektów.

Tablica interaktywna czy monitor interaktywny?

Alternatywą dla tablic są monitory interaktywne. Jest to rozwiązanie droższe, ale mające sporo zalet. Przede wszystkim niepotrzebny jest tutaj projektor i dodatkowe elementy takie jak kable. Monitor, w przeciwieństwie do tablicy, nie wyświetla światła odbitego. Wyposażony jest w ekran LCD, dzięki czemu widoczny obraz jest wyraźniejszy. Dzięki temu, że posiada wbudowany własny system operacyjny, nie jest konieczne podłączanie komputera. Oprogramowanie edukacyjne można zainstalować bezpośrednio w monitorze.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym wychowujące się w dzisiejszych czasach, wymagają nieco innych metod nauki, niż były stosowane kilkanaście lat temu. Dzięki temu, że szkoła idzie z duchem czasu, nie jest uważana za archaiczną i odbierana przez uczniów jako przykry obowiązek. Wykorzystanie programów edukacyjnych daje szansę zarówno nauczycielom na pozbycie się rutyny, jak i uczniom osiągnąć lepsze i trwalsze wyniki w nauce. Dzięki pokazaniu dzieciom, że nauka może być świetną zabawą, można liczyć na to, że to nastawienie utrzyma się także na kolejnych etapach edukacji.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
523076220
Sklep internetowy od home.pl