Monitory interaktywne - co warto o nich wiedzieć?

Dawniej nauka w szkołach kojarzyła się głównie z siedzeniem w ławce, robieniem notatek i pisaniem kredą po tablicy, przez co wielu uczniów łączyło te czynności z nudą. Obecnie jednak rozwój technologiczny zawitał także do placówek edukacyjnych. W wielu klasach oprócz tradycyjnych tablic wisi już monitor interaktywny. Jest to urządzenie wyglądem przypominające telewizor z dotykowym ekranem, pozwalające na aktywizację uczniów i wyrwanie ich ze szkolnego letargu przy pomocy nowych technologii. Nic więc dziwnego, że dzięki swojemu zastosowaniu, zyskały w krótkim czasie tak wielu zwolenników w różnych grupach wiekowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że rola monitorów interaktywnych nie ogranicza się tylko do nauki w szkołach. W tym artykule opowiemy o ich możliwym zastosowaniu i cechach, na jakie warto zwrócić uwagę przy ewentualnym zakupie.

Monitory interaktywne a nauka

Wszelkiego rodzaju placówki edukacyjne to najbardziej oczywiste miejsca, w których można spodziewać się obecności interaktywnych monitorów dotykowych. W tym przypadku ich celem jest przede wszystkim zainteresowanie uczniów poprzez wyświetlanie ciekawych materiałów w formie prezentacji, video czy zadań. Nadają się do wykorzystania w kształceniu osób w każdym wieku. W przypadku dzieci na etapie wczesnoszkolnym czy nawet przedszkolnym można je wykorzystać jako formę zabawy. Większość dostępnych na rynku monitorów wyposażonych jest w system Android, który umożliwia uruchomienie gier i zabaw zręcznościowych, kształtujących kreatywność dziecka i zwiększających zaangażowanie w przyswajanie nowej wiedzy. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie monitora do integracji grupy poprzez zabawę, szczególnie na początku roku szkolnego, kiedy uczniowie jeszcze się nie znają. Wielkość monitora powinna być uzależniona od wielkości sali, w której będzie on zamontowany oraz od wieku osób, które będą z niego korzystać. W przypadku małych dzieci w zupełności wystarczy interaktywny monitor dotykowy 65". Jeśli z kolei chodzi o osoby dorosłe — np. studentów przesiadujących w przestronnej sali wykładowej — wskazany będzie monitor o większej przekątnej np. 86 cali. Będzie on bowiem służyć już do innych celów, m.in. do wyświetlania danych matematycznych, prezentacji, liczenia zdań, czy przedstawiania wyników badań.

Monitory interaktywne a biznes

Urządzenia interaktywne obecne są także w biznesie. To świetna opcja do wykorzystania w trakcie spotkań w celu prezentacji oferty lub obmyślania z zespołem planu marketingowego. Dzięki możliwości zainstalowania wielu aplikacji pozwalają one na nanoszenie na bieżąco poprawek na prezentacjach i tworzenie map myśli. Monitor interaktywny przyda się przy przeprowadzaniu telekonferencji — większość dostępnych urządzeń umożliwia podpięcie mikrofonu, pendrive’a czy kamery. Jest to z pewnością rozwiązanie bardziej obciążające budżet niż zwykły projektor, jednak jego zalety przewyższają koszty. Dodatkowo jest wygodniejszy w użytkowaniu i buduje prestiżowy wizerunek firmy. Ceny monitorów zależne są od posiadanych funkcji i wielkości. Najtaniej można kupić monitor interaktywny o przekątnej 65 cali i 55 cali. Jest to dobre rozwiązanie do stosunkowo małych pomieszczeń. Sprawdzi się więc dla osób zarządzających niewielkim zespołem. Jeśli jednak monitor będzie wisiał w bardziej przestronnym miejscu, lepiej zainwestować w większe wymiary, po to, aby mieć pewność, że wszystkie istotne detale będą widoczne nawet z końca sali.

Urządzenia interaktywne spotykane są coraz częściej nie tylko w szkołach, ale także w sferze biznesowej. Jest to rozwiązanie, które zyskuje zwolenników, ponieważ jest opłacalne finansowo i wygodne w użytkowaniu. W placówkach edukacyjnych skutecznie angażują uczniów i wzmacniają ich kreatywność. Z kolei w biznesie budują wizerunek marki i ułatwiają chociażby prowadzenie spotkań czy szkoleń. Podejmując decyzję o zakupie — oprócz specyfikacji technicznej — warto wziąć pod uwagę jego przeznaczenie po to, aby wielkość monitora była dobrze dopasowana do pomieszczenia.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
523076220
Sklep internetowy od home.pl