Drukarka 3D dla szkół - co warto wiedzieć przed zakupem?

Drukarka 3D dla szkół - co warto wiedzieć przed zakupem?

Drukarka 3D to innowacyjne urządzenie, które rewolucjonizuje sposób tworzenia elementów i wyrobów. Pozwala na tworzenie trójwymiarowych obiektów poprzez dodawanie materiału - warstwa po warstwie - na podstawie konkretnego projektu. Tak drukarka 3D coraz częściej wyposaża nowoczesne szkoły, służąc promowaniu interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Dlatego w dzisiejszym wpisie powiemy nie tylko o jej zastosowaniach i rodzajach, ale o tym, jakie aspekty należy brać pod uwagę przed zakupem tego sprzętu.

Jakie korzyści w nauce daje drukarka 3D?

Drukarka 3D wspiera rozwój umiejętności technicznych i kreatywności u dzieci. Pozwala na eksperymentowanie z nowymi projektami i materiałami. Poniżej znajduje się kilka czynników, które sprawiają, że drukarka 3D staje się użytecznym narzędziem w edukacji:

  1. Kreatywność i innowacyjność: może umożliwić uczniom tworzenie trójwymiarowych obiektów na podstawie własnych pomysłów. Dzięki temu rozwija wyobraźnię i umiejętności projektowania.
  2. Praktyczne zastosowania: stworzone obiekty można wykorzystywać do prezentacji w naukach ścisłych, sztuce, inżynierii czy biologii. Uczniowie mogą wykonywać modele do symulacji, a także narzędzia czy prototypy potrzebne na zajęcia.
  3. Rozwój umiejętności technicznych: korzystanie z drukarki 3D uczy podstawowych zasad konstrukcji, programowania oraz obsługi technologii. To praktyczne doświadczenie w dziedzinie STEM (nauki, technologia, inżynieria, matematyka).
  4. Motywacja do nauki: możliwość zobaczenia rezultatu swojej pracy w postaci fizycznej formy skłania uczniów do samodzielnego pogłębiania wiedzy.
  5. Interdyscyplinarność: drukarkę 3D można wykorzystać w różnych przedmiotach szkolnych, zarówno w ścisłych, jak i humanistycznych.

Urządzenie do nauki interdyscyplinarnej

Interdyscyplinarność w kontekście drukarki 3D odnosi się do jej zdolności do integracji i zastosowań w różnych dziedzinach nauki. Korzystanie z urządzenia potrafi pomóc uczniom w pełniejszym zrozumieniu świata, przekładając się na rozwój ich umiejętności krytycznego myślenia i kreatywności. Drukarka 3D pozwala na drukowanie geometrii trójwymiarowej. To umożliwia lepsze zrozumienie jej koncepcji. W dziedzinie chemii daje możliwość tworzenia modeli molekuł czy struktur chemicznych, pomagając w efektywnym zapoznawaniu się z ich budową. Na lekcjach z biologii - drukarka 3D - pozwala stworzyć trójwymiarowy druk modeli anatomicznych, komórek, czy narządów, ułatwiając zrozumienie struktury organizmów, a na zajęciach z historii sztuki - kreować unikatowe dzieła sztuki i rzeźby.

Drukarki filamentowe i żywiczne - różnice

Obecnie dostępne są drukarki filamentowe i żywiczne, które różnią się procesem druku. Ich wybór powinien zależeć ich potrzeb czy zastosowań. Drukarka 3D filamentowa, znana pod nazwą FDM (Fused Deposition Modeling) lub FFF (Fused Filament Fabrication), działa na zasadzie stopienia oraz nanoszenia plastikowego filamentu. Jest on układany warstwowo, aby tworzyć trójwymiarowe obiekty. Z kolei żywiczne drukarki 3D używają ciekłych żywic jako materiału wyjściowego, które są utwardzane promieniowaniem UV. W ich przypadku wyróżnia się dwa typy urządzeń:

  1. Drukarki SLA (Stereolithography): proces utwardzania warstw żywicy na powierzchni zbiornika odbywa się za pomocą precyzyjnego laserowego promienia, który rysuje kontur kolejnej warstwy obiektu.
  2. Drukarki DLP (Digital Light Processing): korzystają z technologii używającej ciekłej żywicy do tworzenia obiektów, jednak w procesie utwardzania - zamiast laserowego promienia - wykorzystuje matrycę pikseli światła.

Obie technologie SLA i DLP w drukarce 3D są określane mianem „żywicznych" od nazwy głównego materiału do druku. Umożliwiają one precyzyjne tworzenie drobnych detali oraz uzyskiwanie wysokiej jakości wydruków z gładkimi powierzchniami czy małą widocznością warstw.

drukarka 3d

Jaka drukarka 3D sprawdzi się w szkołach?

Wybór drukarki 3D dla szkoły powinien odpowiedzieć na potrzeby edukacyjne. Ważne, aby model zapewniał bezpieczeństwo, komfort i łatwość obsługi. Warto zamówić drukarkę 3D ze sklepu, który ma doświadczenie w obsłudze szkół i instytucji edukacyjnych. Standardowe i szeroko dostępne modele - nawet mimo pozytywnych opinii dotyczących użytkowania - nie odpowiadają na specjalne potrzeby. Należy szukać drukarki 3D dedykowanej dla edukacji, czyli wygodnej, intuicyjnej i bezpiecznej w obsłudze. Modele zazwyczaj mają zintegrowane programy do nauki. U renomowanego sprzedawcy można zamówić drukarkę 3D z pakietem edukacyjnym Laboratorium Przyszłości. Modele w tej kategorii mają platformy szkoleniowe, autorskie podręczniki czy bazy modeli do trójwymiarowego wydruku.

Drukarka 3D dla początkujących

Obecnie dużą popularnością cieszy się drukarka 3D dla początkujących, która zachęca do eksperymentowania nie tylko w domach, ale i w szkołach. Jednak należy mieć na uwadze, że większość takich modeli cechuje otwarta konstrukcja, która będzie stanowić wyzwanie w przypadku ich użytkowania w miejscach, gdzie przebywa duża liczba dzieci. Drukarka 3D dla początkujących - choć może stanowić zachętę dla nauczycieli do wprowadzenia jej do swoich zajęć - nie sprawdzi się w szkołach. Stanowi za to świetną propozycję dla dorosłych użytkowników lub dla dziecka, które uczy się druku 3D pod okiem rodzica.

Otwarta struktura drukarki 3D dla początkujących

Otwarta konstrukcja drukarki 3D dla początkujących oznacza, że mechanizmy drukujące są łatwo dostępne i nieosłonięte. Modele nie gwarantują bezpieczeństwa, ponieważ istnieje ryzyko przypadkowego dotknięcia przez dziecko gorących elementów lub ruchomych części. To z kolei może prowadzić do jego obrażeń. Powszechnie dostępne modele drukarki 3D dla początkujących nie sprawdzają się w miejscach wymagających zachowania szczególnej ostrożności. Rozwiązaniem staje się wybór urządzenia z zamkniętą obudową i odpowiednimi zabezpieczeniami. Taką drukarkę 3D można zamówić u renomowanego sprzedawcy.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
523076220
Sklep internetowy Shoper.pl